Ile kosztuje pieczątka? Przewodnik po cenach i rodzajach

Ile kosztuje pieczątka?

Pieczątka to wciąż ważny element biurowego wyposażenia. Służy do stemplowania dokumentów, umożliwiając potwierdzenie ich autentyczności i ważności. W zależności od rodzaju pieczątki oraz jej zastosowania, ceny mogą się różnić. Przyjrzyjmy się zatem przewodnikowi po cenach i rodzajach pieczątek.

Pieczątki firmowe

Pieczątki firmowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów pieczątek. Służą one do oznaczania dokumentów firmowych, np. umów, faktur czy listów. Cena pieczątki firmowej rozpoczyna się już od kilkunastu złotych za model standardowy. Jeśli jednak interesuje nas bardziej indywidualne rozwiązanie, np. z logo firmy, może to wiązać się z wyższymi kosztami. W przypadku bardziej zaawansowanych pieczątek, które stosowane są np. w większych korporacjach, ceny mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Pieczątki księgowe i notarialne

Kolejnym rodzajem pieczątek są pieczątki księgowe i notarialne. Są to pieczątki używane w celach księgowych i prawnych. Pieczątka księgowa zawiera zwykle informacje o nazwie firmy oraz numerze NIP, a pieczątka notarialna to specjalny rodzaj pieczątki nadawanej notariuszom przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Cena pieczątek księgowych i notarialnych zależy m.in. od stopnia skomplikowania wzoru, jednak można je znaleźć już od kilkudziesięciu złotych.

Pieczątki imienne

Jeżeli potrzebujemy pieczątki indywidualnej, np. do oznaczania książek, zaproszeń czy korespondencji prywatnej, warto zwrócić uwagę na pieczątki imienne. Cena pieczątek imiennych rozpoczyna się od kilkunastu złotych za standardowy model z zaimplementowanym tekstem. Jeśli chcemy, aby na naszej pieczątce znajdował się również jakiś graficzny element, koszt może wzrosnąć. Istnieje też możliwość zamówienia pieczątki samobazującej, która automatycznie pobiera tusz po każdym odbiciu, co zwiększa jej wygodę użytkowania.

Pieczątki datowniki

Pieczątki datowniki to specjalne pieczątki służące do stemplowania daty na dokumentach. Są one szczególnie przydatne w obrębie biur, gdzie potrzebne jest oznaczanie przychodzących i wychodzących dokumentów z datą ich przyjęcia czy wysłania. Cena pieczątek datowniki zależy od ich konstrukcji i jakości. Przykładowo, pieczątka datownicza z samobazującym tuszem może kosztować około 50-100 złotych, natomiast modele tradycyjne, które wymagają osobnego atramentu, są zazwyczaj tańsze.

Podsumowując, ceny pieczątek mogą się różnić w zależności od ich rodzaju i zastosowania. Standardowa pieczątka firmowa z zaimplementowanym tekstem można znaleźć już za kilkanaście złotych, natomiast bardziej skomplikowane modele czy pieczątki notarialne mogą kosztować znacznie więcej. Warto zadbać o jakość wykonania i trwałość pieczątki, aby zapewnić sobie długotrwałe oraz precyzyjne odbicie. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na renomę producenta i opinie innych użytkowników.